KİRALIK YANGIN KAPISI SORUMSUZLUĞUKiralık Yangın Kapısı konusu ülkemizde malesef bir diğer sorumsuzluk konusu. Hemen hemen arayan müşterilerin % 20 lik bir kısmı başta yangın kapısı fiyatı sorduktan sonra devamında hep bu soruyu soruyor. Nedenini sorduğumda ise cevap olarak; biz bu kapıları ruhsat için takıyoruz. Akabinde sökeceğiz elimizde kalacak !

Hemen kendimde bir insanlık görevi olarak bilgilendirme ihtiyacı hissediyor ve bir faydası olmayacağını bilerek açıklamaya başlıyorum;

Yangın kapılarının amacı; olası bir yangın anında insanların ilk yarım saatte o ortamı terketmelerini sağlamaktır. Siz böyle bir şey yaparak insanların belki de ölümüne sebep olacaksınız.

Kapıları söktürmek tamamen sizi sorumlu yapacaktır. Çünkü ben kendi adıma ürettiğim kapılara seri numarası basarım ve hepsi dökümanlarla arşivimde kayıtlı kalır. 

Kontrol eden ve onaylayan hangi kurumsa ( İtfaiye veya Belediye ) yetkilileri kapının resmini çeker ve faturanızla birlikte ruhsat için dosyanıza koyar.

Yangın Kapısının takıldığı yapı; ada - pafta bilgileri ile birlikte İtfaiye-Belediye-Yapı Denetim ve Kapı Üreticisi tarafından imzalanır ve kayda girer.


Bu sebeplerle ileride olması muhtemel bir yangın durumunda  oluşabilecek zararlardan tamamen yapı sahibi sorumlu olacaktır.

şeklinde bilgilendirme yaparak belki insanlığa bir faydamız olur diyorum.


Saygılarımla.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

YANGIN KAPISI BURSA